ŻEGLARSKI

https://egzaminy.pya.org.pl

 

Obozy żeglarskie organizowane w naszym Ośrodku dedykowane są dla młodzieży w wieku 12-18 lat.

Prosimy jednak pamiętać, że na obozach szkoleniowych tylko dzieci, które W DNIU EGZAMINU MAJĄ UKOŃCZONE 14 LAT, mogą do niego podejść. Młodszych uczestników jak najbardziej zapraszamy, ponieważ wiedzy i praktyki nigdy za wiele i nasz obóz w pełni przygotuje uczestnika do egzaminu, który może zdać w późniejszym terminie. 

TERMINY :

I. Obóz żeglarski szkoleniowy 6-21 lipca 2019

cena: 2300 ZŁ 

UWAGA KOSZT EGZAMINU !!! Na egzamin rodzice zapisują dzieci samodzielnie poprzez formularz zgłoszeniowy Polskiego Związku Żeglarskiego na stronie : https://egzaminy.pya.org.pl

II. KURS dla osób z patentem żeglarskim „Doszkolenie”: 6 -21 lipca 2019

cena : 2300 zł – Pamiętajcie o naszych zniżkach dla „stałych bywalców”

 

Dojazd : własny. Rozpoczęcie obozu godzina 12:00, odbiór dzieci po obozie godzina 10:00 

JEDYNY TAKI TURNUS !

Twoje dziecko zrobiło już kiedyś kurs na żeglarza? W zeszłym roku, parę lat temu? Niewiele pewnie pamięta z tego, co się nauczył na tamtym kursie – bo jak wiadomo, nawet najlepiej przyswojona wiedza znika z młodych głów, jeśli nie jest ciągle powtarzana ! Nie każdy mieszka nad jeziorem, nie każdy ma pod domem szkółkę żeglarską. Skoro już dziecko stało egzamin i „liznęło” żeglarstwa, na prawdę WARTO aby pod opieką i czujnym doświadczonym okiem instruktora nauczyło się teraz jak ŻEGLOWAĆ SAMODZIELNIE ! 

Na naszym turnusie „Doszkolenie” młodzież posiadająca patenty żeglarskie, mając już „podstawy”, będzie miała okazję zaznać PRAWDZIWEGO żeglarstwa. Zorganizujemy im regaty, w których będą mogli wreszcie wykorzystać wiedzę, którą posiedli na kursie żeglarskim. Wypłyniemy z nimi w rejs całodniowy rejs, może nawet z noclegiem pod namiotami? Popływamy po rzekach i jeziorach Borów Tucholskich. Poćwiczymy bardzo przydatne manewry, których nie przerabia się na szkoleniach, bo nie są potrzebne pod kątem egzaminu. Zamiast po raz 10 ćwiczyć podejścia do człowieka za burtą, nauczymy Was jak dopłynąć do zamierzonego celu, jak podejść do nabrzeża na żaglach, jak podejść do nabrzeża leśnego, gdzie nie ma pomostu. Cały obóz będzie bogaty w wesołe żeglarskie zabawy, wypełniony śpiewem szant. Nauczymy Was jak dokonywać drobnych napraw na jachtach, wykonamy razem tabliczki z węzłami na pamiątkę. Oczywiście chcemy przekazać Wam jak najwięcej wiedzy – a ponieważ „patentowi” mają już swoje doświadczenia w żeglarstwie, chętnie podyskutujemy o różnych technikach żeglowania.

Będziecie mieli do dyspozycji kilka rodzajów żaglówek – od Optymista, przez Omegę, SZ i DZ. Łódź dwumasztowa typu DZ prowadzi się nieco inaczej niż jednomasztowe jednostki. Jeśli w najbliższej przyszłości planujecie podejść do kursu na „sternika jachtowego” to bardzo Wam polecamy aby wcześniej popływać na śródlądziu łodzią DZ ! Na dwumasztowcu właśnie będziecie prawdopodobnie zdawać egzamin na sternika, więc warto się obyć z taką łajbą 🙂

Zakwaterowanie na DOSZKOLENIU będzie w domkach typu JOLA, w pokojach 2,3,4,5 i 6 osobowych, ze świetlicą i łazienkami. Pełne wyżywienie gwarantuje nasza własna kuchnia – 3 posiłki dziennie i podwieczorek dla zgłodniałych żeglarzy na pewno wprawi ich w dobry humor po powrocie z jeziora.

 

[cforms name=”REZERWACJA OBOZU”]

 

 

Szkoleniowy obóz żeglarski

Harcerski Ośrodek Wodny w Funce istnieje już od ponad 80 lat. Przez ten czas wyszkoliliśmy tysiące żeglarzy, naprawiliśmy niejedną łódź i przetrwaliśmy wiele burz. Pokolenia kolejnych adeptów żeglarstwa dorastały na naszych oczach, zaczynając od pierwszych niezgrabnych manewrów po jeziorach. Potem wielu z nich zostało instruktorami, sternikami i kapitanami. Żeglują do dziś po śródlądziu i morzach na całym świecie. Kolejne pokolenia przekazywały sobie wiedzę i technikę żeglarską. Jednak w naszym Ośrodku nauczyli się czegoś więcej niż tylko zwrotów, manewrów i węzłów. Harcerski Ośrodek Wodny w Funce przekazuje swoim żeglarzom tradycję i kulturę żeglarską, której tak ciężko szukać w innych ośrodkach. Nie spotyka się już bowiem siwobrodych instruktorów, sal dydaktycznych wypełnionych starymi gablotami pełnymi map, dawnych narzędzi nawigacyjnych, archaicznych sprzętów i pamiątek z rejsów odbytych przez poprzedników. W niewielu ośrodkach Kierownicy Wyszkolenia Żeglarskiego to prawdziwe stare wilki morskie, którzy z niejednej gliny ulepili już wyśmienitych żeglarzy. W niejednym ośrodku nie rozbrzmiewają dźwięki gitary i śpiewu podczas wieczornych ognisk. W niewielu ośrodkach jeszcze uczestnicy uczą się dbać o sprzęt i łodzie, nie uczy się już dokonywania drobnych napraw, nie wspominając o wartowaniu, uroczystych apelach.

A u nas w Funce znajdziecie to wszystko – prawdziwą, szczerą żeglarską tradycję, kształtowaną latami i przekazywaną od wielu pokoleń. W Funce poznacie Bosmana z prawdziwego zdarzenia, który będzie srogim wzrokiem obserwował, czy należycie dbacie o takielunek i jachty uśmiechając się pod wąsem. W Funce  każdy dzień rozpoczyna się i kończy apelem i meldunkiem. Niejeden wieczór spędzicie w porcie na porządkowaniu i czyszczeniu waszych łodzi. Nie zabraknie przy tych pracach śpiewu szant i wspólnych wygłupów. Będą ogniska z kiełbaskami i gitarami, będzie prawdziwy, żeglarski chrzest, będą również podchody i inne obozowe przyjemności. A to wszystko to dopiero początek…

Ponieważ szkoleniowy obóz żeglarski to przede wszystkim nauka. 

Czekaja Was wspaniała przygoda pod żaglami. Każdego dnia, w zależności od warunków atmosferycznych, będziecie wypływać z naszego przyjaznego portu w towarzystwie instruktora i wychowawcy. Pod czujnym okiem nauczycie się manewrów koniecznych do bezpiecznego prowadzenia żaglówki, jak również zdania egzaminu na patent żeglarza jachtowego. Zaczniecie od ostrzenia i odpadania, sterowania na punkt, poznawania kierunku wiatru. Ta wiedza da Wam podwaliny do nauki zwrotu przez sztag i rufę. Potem będziecie wykorzystywać te umiejętności do wykonywania pewnych sekwencji, które służą do wykonania takich manewrów jak : podejście do człowieka za burtą, podejście do boi oraz do nabrzeża. W całym cyklu szkolenia stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo ! Chcemy aby nasi kursanci zdobywali wiedzę w sposób przyjemny. Każda załoga liczy ok. 5 osób. W Funce uczestnicy mają okazję do spróbowania swoich sił przynajmniej na trzech różnych rodzajach żaglówek, co niewątpliwie poszerza ich zdolności i sprawia, że bez lęku przesiądą się na inną jednostkę niż ta, na której ćwiczyli.

Żeglarstwo to jednak nie tylko wiedza praktyczna, ale także teoria. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać cyklu wykładów z zakresu teorii żeglowania, meteorologii, budowy jachtu, ratownictwa, locji, przepisów żeglarskich. Są to dziedziny wymagane na egzaminie na patent żeglarza jachtowego. 90 % tego, co instruktorzy przekażą Wam na wykładach, to kwestie związane bardzo blisko z samym żeglarstwem w praktyce. Wykłady staramy się prowadzić w taki sposób, aby wiedza była jak najbardziej pożyteczna podczas prawdziwego żeglowania. Nie ukrywamy, że będziemy sprawdzać Waszą wiedzę regularnie i konsekwentnie, ponieważ nam także, jako Waszej Kadrze, bardzo zależy na tym, abyście zdali egzamin śpiewająco.

Każdy uczestnik, który ukończył 14 rok życia, będzie mógł – choć nie będzie musiał – podejść do egzaminu, który odbędzie się pod koniec obozu. Egzamin będzie składał się z części pisemnej oraz praktycznej. Egzamin zajmuje zwykle cały dzień i wypada na przedostatni dzień obozu. Każdy uczestnik, który zda egzamin otrzyma od nas zaświadczenie o zdaniu egzaminu, które potem będzie podstawą do wydania upragnionego PATENTU NA ŻEGLARZA JACHTOWEGO.

NA WSZYSTKIE TERMINY JESZCZE POSIADAMY WOLNE MIEJSCA – PROSIMY SIĘ ŚMIAŁO ZAPISYWAĆ. GDY MIEJSCA BĘDĄ SIĘ KOŃCZYĆ, POJAWI SIĘ O TYM INFORMACJA PRZY KAŻDYM Z TERMINÓW.

[cforms name=”REZERWACJA OBOZU”]